חיתול חד פעמי, ידידותי לסביבה ולתינוק מחומרים טבעיים

כמה עובדות מעניינות על צריכת חיתולים

רצינו לספר לכן כמה עובדות מעניינות- ואולי מדאיגות - לגבי חיתולים, שאולי לא הכרתם עד היום. החליטו בעצמכם:

האם ידעתן כי כל תינוק משתמש בכ- 6000 חיתולים חד פעמיים מלידה ועד גמילה?

6000 חיתולים הם קרוב ל-2 טון אשפה שנערמת במזבלות -שהיו פעם שמורות טבע- ושתמשיך לשכב כך ללא שינוי עוד 300-400 שנה. חיתולי תינוקות מהווים יותר מ - 15% מכלל האשפה הביתית המיוצרת בעולם כולו, או - אם נסתכל שוב במספרים – מהווים 10 מיליארד חיתולים בשנה. בחישוב פשוט אפשר יהיה לפזר אותם על שטח שגודלו כחצי משטחה של מדינת ישראל ולהצליח לדרוך על חיתול בכל צעד שנצעד. לפגיעה זו באיכות הסביבה ניתן כמובן להוסיף השפעות לוואי כתוצאה מהיצור התעשייתי עצמו ועקירת מיליוני קילומטרים ריבועיים של יער וחורש לצורך הפקת הנייר.

האם ידעתן כי אותו מוצר צבעוני וחביב באמצעותו אנו עוטפים את תינוקותינו משעתם הראשונה נוטה להכיל עוד כמה מרכיבים אשר סביר שכולנו היינו נרתעים משימוש בהם – ובצדק – גם עבור עצמנו ובוודאי עבור תינוקות?

חיתול איננו עשוי מבד וגם לא רק מנייר. חיתול מכיל כמות נכבדה של תוצרי נפט מעובדים, סוגי ניילון ופלסטיק המופקים בתהליך שריפת הנפט והפקת בנזין ( בדומה לתוצרים דומים כזפת, שמן מנועים וכו') כל שנדרש הוא להשליך חיתול לאש ולהביט בעשן השחור הניגר ממנו ובריח האדים העולים משריפתו. חלק מחומרים אלו עוטפים ישירות את גוף התינוק 24 שעות ביממה. מעבר להשפעות המגע הישיר, הפלסטיק אוטם את האוורור הנחוץ לאזורים האינטימיים של התינוקות מותיר את חומצת השתן אטומה ומעלה משמעותית את טמפרטורת הגוף החיצוני באזור.

חיתול עשוי גם מנייר, הרבה נייר, ועל מנת להלבין נייר משרים יצרנים את עיסת הנייר בחומצת כלור (אקונומיקה), חלק נשטף חלק אחר נותר ספוג ומיובש על החיתול. מי מאיתנו לא רץ לרחוץ את עצמו או את ילדו לאחר היציאה מהבריכה בקיץ –שכידוע- מחוטאת בכלור על פי רוב?
הלבנת מוצרי נייר יוצרת תוצר נלווה הקרוי דיוקסין. הדיוקסין נחשב כחומר הסינטטי הרעיל ביותר שנוצר אי פעם, שאריות דיוקסין מתגלות וקיימות לצערנו באופן קבוע גם בחיתולים הן כתוצאה משימוש ב- PVC ובעיקר כתוצאה מהלבנת הנייר בכלור.

אם לא די בכך חלק ניכר מהחיתולים עוברים חיטוי בחומר הקרוי טי.בי.טי, (טריבוטילטין) חומר אורגני על בסיס בדיל. חומר זה משמש כנוגד פטריות ועובש, השימוש בו אינו הכרחי ומטרתו הארכת חיי המדף של החיתול. ה טי.בי.טי שייך לאותה משפחה לה שייך הדיוקסין ונזקיו למערכת ההורמונאלית ולמערכות אחרות ידועים. למעשה הוחלט בפועל על הפסקת יצורו כבר בשנת 2001 עם זאת הוא עדין מופיע במוצרים רבים בין השאר בחיתולים. לא נפרט עוד אולם רק נזכיר "תוספים" אחרים כגון חומרי ריח, דפוס סינטטי על בסיס מתכות שונות ועוד ועוד.

לחתל בטבעיות מציעה לכם אלטרנטיבה אחרת.

חיתול אקולוגי אשר מפחית משמעותית את זיהום הסביבה ולמעשה מונע אותו כמעט לחלוטין.
חיתול אקולוגי שאינו מסכן את התינוק ואינו חושף אותו לכל מוצרי הלוואי המרכיבים את החיתול. ושאותו תוכלו להשיג בקלות ובשירות אישי שלנו.

חיתולים אלו הם חיתולים אקולוגיים אשר זכו בתשבחות ובפרסים רבים הן מארגונים סביבתיים והן ממבקרי איכות מוצרי תינוקות. בתהליך היצור של החיתול לא נעשה כל שימוש באותם חומרים שהזכרנו, הקיימים כאמור בחיתולים רגילים רבים. כמו כן קיימת הקפדה רבה על תהליך יצור נקי ירוק ומתחשב בסביבה. ביצור החיתול נעשה שימוש בחומרים טבעיים ומתכלים ככל שניתן, תוך הקפדה על שימוש מינימאלי ביותר בחומרים סינטטיים (אשר גם הם נבחרים בקפידה) ורק עד כמה שנדרש כדי ליצר מוצר מקביל באיכותו וברמת ספיגתו לחיתול רגיל וללא כל סיכון לתינוק.

Your Details